Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


..::The Blody Kings::..
 
ForumForum  ..::TBK::....::TBK::..  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Prodhohet automobili i parë fluturues

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LekBajraktari
Web Master
Web Master
LekBajraktari


Numri i postimeve : 312
Age : 29
Registration date : 12/12/2008

Prodhohet automobili i parë fluturues Empty
MesazhTitulli: Prodhohet automobili i parë fluturues   Prodhohet automobili i parë fluturues EmptyThu Jan 22, 2009 12:51 am

Prodhohet automobili i parë fluturues Auto_fluturese-490x320
Prodhohet automobili i parë fluturues
Në SHBA është prodhuar automobili i parë fluturues në botë, i cili fluturimet e para testuese do ti bëjë gjatë muajit shkurt, lajmërojnë agjencitë.




Modeli i parë fluturues quhet Transition, prodhuar nga kompania amerikane “Terafudge”. Konsiderohet se automobili do të mund të kalojë 800 kilometra pa fluturim, me shpejtësi prej 185 km/h.

Vetëm njëri motor mundëson funksionimin e aeroplanit dhe automobilit. Për të kaluar tokën automobili fluturues hap krahët për 15 sekonda dhe shndërrohet në aeroplan, bëhet shumë më i lehtë për parkim.

E meta e këtij automobili të së ardhmes është që kushton më shumë se 200 mijë dollarë, dhe hargjon 11 litra naftë për 100 km.

Projektuesi i automobilit, Karl Ditrich se tashmë janë shitur më shumë se 40 të tillë.

Shërbimet e shpëtimit do të fillon të përdoret edhe për policinë dhe shërbimet tjera të shpëtimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://2D1A.li
 
Prodhohet automobili i parë fluturues
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gati automobili fluturues
» Laptopi i parë 13.3 inçësh nga HP
» Prezantohet roboti i parë industrial kosovar
» Nesër versioni i parë zyrtar i Windows 7
» Opel Ampera automjeti i parë elektrik evropian

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Tema të lira :: Teknologji-
Kërce tek: